top of page
dentist office By studio2sim-min 710.jpg

רפואת שיניים משמרת: מהם החידושים האחרונים בתחום?

סובלים מעששת בשיניים? רגע לפני שאתם שוקלים עקירה והשתלה דנטלית תשמחו לדעת שיש מגוון חלופות בעלות פולשנות מינימלית שעשויות לשמר את השן הטבעית:הפרטים בכתבה

מאת: ד"ר מוחמד אבו עביד

תאריך פרסום: 06/01/2021

הליכים זעיר פולשניים הם פעולות כירורגיות אשר גורמות לפגיעה מינורית ברקמות. המודרניזציה והתקדמות הטכנולוגיה הרפואית הובילו לכניסתן של מגוון שיטות טיפול מודרניות, זעיר פולשניות, לתחומים שונים ברפואה – בהם גם תחום רפואת השיניים. 

לרוב, המכשירים שבהם נעשה שימוש לשם ביצוע התערבויות כירורגיות אלה הם קטנים יותר בהשוואה למכשור המשמש לביצוע של פעולות קונבנציונליות. זאת ועוד, במהלך הפעולות נעזר הרופא המטפל במצלמה קטנה כדי  לגשת ולטפל באזור המנותח דרך מספר חתכים זעירים. 

ההליך המינימלי והחתכים הקטנים אשר מבוצעים תורמים לקיצור משמעותי בזמן ההחלמה, כמו גם להתפתחות של צלקות מינוריות אשר אינן גורמות לפגם אסתטי משמעותי. 


מהו בעצם טיפול שיניים זעיר פולשני? 

טיפולי שיניים זעיר פולשניים הם טיפולים עדינים שאינם דורשים פעולה כירורגית נרחבת ומנסים לשמר עד כמה שניתן את חומר השן הטבעי. למעשה, ככל שאבדן חומר השן במהלך הקידוח הוא מינימלי, כך יש פחות סיכונים בעתיד, גם בביצוע של פעולות פשוטות כמו החלפת סתימת שן. ממניעה ועד לטיפול עדין בלייזר לסילוק עששת: טיפולי השיניים המשמרים שכדאי להכיר.

מניעה

ללא כל תלות בהתקדמות הטכנולוגיה ופיתוחם של טיפולי שיניים זעיר פולשניים, מניעה נותרה הדרך היעילה ביותר לשימור השיניים הטבעיות. מעבר לשמירה על היגיינת פה טובה, חשוב להקפיד גם על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים (אחת לכל שישה חודשים). כך, ניתן לזהות נזקים בשיניים בשלבים התחלתיים ולהשיג תוצאות טובות יותר כתוצאה מהטיפול. גילוי מוקדם של עששת  למשל, מאפשר לסלק אותה מהשן ללא קידוח ממנו רבים מאיתנו חוששים. 

חלופה חדשה לקידוחים

אייקון היא טכניקה חדשנית המאפשרת מניעה של קידוחים משמעותיים בשן במקרים של עששת. מדובר בהליך מיקרו פולשני היוצר מעין שכבת הגנה על גבי השן המונעת את התפשטות העששת. במהלך הטיפול, מורח הרופא המטפל חומר פלסטי נוזלי על השן החולה באמצעות מזרק דק. מספר שעות לאחר מכן החומר מתקשה על גבי השן ומגן על הסדקים הקיימים בשיניים. כך ניתן לבטל את הצורך בקדיחת חור לסילוק העששת מהשן. 

יש לציין כי מדובר בשיטה חדשה יחסית ועל כן לא קיימים עוד מחקרים ארוכי טווח שבחנו את מידת ומשך היעילות שלה. עם זאת, במקרים שבהם קיימת עששת ראשונית, התוצאות עשויות להיות מבטיחות. 


סילוק עששת באמצעות לייזר

טכנולוגיות לייזר חדישות פותחו כדי לאפשר שמירה על השן הטבעית ככל שניתן במקרים בהם התפתחה עששת והן מחליפות חלקית את השימוש במקדחה. באמצעות טיפול זה, נשמר חומר השן הבריא ורק הנזק מוסר בצורה ממוקדת.

כתוצאה מהפעולה מתחיל תהליך רה – מינרליזציה של השן (Remineralization) בו נצמדים מינרלים אל חומר השן הבריא ובונים את זגוגית השן מחדש. 


טיפול שורש כאמצעי לשימור השיניים הטבעיות 

רופאי שיניים רבים מנסים לראות בעקירת שיניים "כמוצא אחרון" ומנסים לשמר את השיניים הטבעיות ככל הניתן. טיפול שורש מציע חלופה מוצלחת לעקירת השן המובילה לשמירה על השיניים הטבעיות לעיתים אף במשך עשרות שנים ללא תסמינים. 

במהלך הפעולה, הרופא המטפל פותח את השן תחת הרדמה מקומית והעצב הפגוע מוסר במהירות. לאחר מכן, מתבצע ניקוי וחיטוי של תעלת השורש כדי למנוע כניסה של חיידקים לאזור והתפתחות של דלקת. לבסוף, אוטם הרופא את תעלת השן באמצעות שעווה מיוחדת המגנה מפני התיישבות של חיידקים באזור. למרות שהשן המטופלת אינה חיונית עוד, היא עדיין ממלאת את כל המשימות הדרושות - ללא כל כאב. גם מהבחינה האסתטית טיפולי השורש מסייעים בשימור המראה, ללא כל מרווח בין השיניים או הצבה של שן מלאכותית בגוון שונה מזה של השיניים הסמוכות. 


האם גם חומר המילוי משמעותי?

לחומר המילוי אותו בחר רופא השיניים יש השפעה משמעותית על תהליך הטיפול כולו. חומר מילוי פלסטי, כמו למשל אמלגם או סגסוגות זהב מחייב לקדוח שקע גדול בשן כדי לעבד את החומר. חומרים אחרים, כגון חומרים מרוכבים (קומפוזיט) מאפשרים את סילוק העששת בלבד, תוך פגיעה מינימלית בחומר השן וכך תורמים לעמידות טובה יותר של השן הטבעית. הכתבה בשיתוף עם ד"ר מוחמד אבו עביד, רופא שיניים ותיק ומנוסה, בעל נסיון רב ברפואת שיניים זעיר פולשנית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

רפואת שיניים בגישה זעיר פולשנית: Über uns
bottom of page